JP Hobby ER-120 S Tricycle Full Set with Brakes (Carf Rookie 1.7m V1 et V2) + Controller
Art.-Nr. JPH-EROLEB-120-CAR-ROO-V1V2
CHF389.00
Lieferzeit
lieferbar
1
Auf den Merkzettel
Kundenrezensionen
Rezensionen nur von verifizierten Kunden
Noch keine Rezensionen. Sie können dieses Produkt kaufen und die erste Rezension abgeben.
Gibt es Fragen?
Produkt weiterempfehlen
JP Hobby ER-120 S Tricycle Full Set with Brakes (Carf Rookie 1.7m V1 et V2) + Controller
Produktbeschreibung
Electric Retract ER-120 (Carf Rookie 1.7m)
> Model Weight: until 12kg
> Struts diameter: 12mm (Main) - 13mm (Front)
> Angle: 3x 90 degrees
> Rotation direction: 3x Inside (jack side)
> Mounting: 3x Low
> Wheels: 2x 65mm (with brakes) + 1x 50mm
Data sheet
| Serial | JP Hobby ER-120 (12kg) |
| Mounting diameter (mm): | 12 |
| Strut(s) Diameter(s) (mm): | 12, 13 |
| Wheel(s) axle(s) diameter(s) (mm) | 4, 5 |
| Weight (gr): | 730 gr |
| Max weight | Up to 12kg |
| Torque | 12kg/cm |
| Rotation direction | Inside (jack side) |
| Working voltage (Volts): | 5 to 8.4v (2s LiPo recommended) |
| Connection: | JP Hobby JST type plug (+/-) for JP Hobby retracts |
| Material | Aluminium, Rubber |
| Mounting | Low |
More info
JP Hobby ER-120S tricycle full set with Brakes and Controller for Carf Rookie 1.7m model
CNC Machined aluminium articulated and mechanical suspended « scale » electric landing complete gear set including 50 and 65mm wheels with brakes system and 3 retracts with a JP Hobby V1 version controller retract box which includes an electrical magnetic brake controller. Main gear and single nose gear. For planes up to 12kg.
Specifications
- Materials: Aluminium
- Suspension: mechanical
- Wheels: ball bearings mounted
- For planes up to 12kg
- Nose Strut Steering Cable parts set
Technical Specifications
- Struts diameter: 12mm (Main) - 13mm (Front)
- Mounting struts diameter: 12mm
- Length Main gear: 121mm (Under the trunnion to the center of the wheel axle)
- Length Nose gear: 161mm (Under the trunnion to the center of the wheel axle)
- Main gear wheels diameter: 65mm
- Nose gear wheel diameter: 50mm
- Wheels axle diameter: 5mm (Main) - 4mm (Front)
- Weight: 730g (for the complete set including the 3 struts, 3 retracts, wheels and the controller)
- Dimensions: for detailed dimensions, please refer to the pictures
- Working voltage: 5-8.4V (2S LiPo)
- Brakes working voltage: 7.2-30V
Content
- 2x Scale metal struts for main landing gear equiped with 65mm wheels & brakes system
- 1x Scale metal strut for nose gear equiped with 50mm wheel and steering cables
- 3x Electric Retracts JP Hobby ER-120 12mm (12kg/Low/Inside)
- 1x JP Hobby ER-120 V1 version All Integrated controller retract box (doors opened when the gear is down)
Requires
- 2 cells battery
- Nose direction servo (option available on this page)
Note: JP Hobby landing gear, like most landing gear that are not delivered directly with the models, uses standard retracts, designed for the size and weight of the aircraft, but whose size brackets and the spacing of the holes in the brackets may vary. JP Hobby manufactures a number of retracts in different sizes but cannot offer a specific model for every make and model on the market. An adaptation of the mounting plate may be required.
Das könnte Ihnen auch gefallen

JP Hobby Magnetische Bremse 115mm Räder 8mm Achse
JP Hobby Magnetische Bremse 115mm Räder 8mm Achse
Art.-Nr. JPH-BRAKE115-8-P
CHF79.00

JP Hobby Elektrobremse mit 2x 86/31mm Rädern (8mm Achse)
JP Hobby Elektrobremse mit 2x 86/31mm Rädern (8mm Achse)
Art.-Nr. JPH-BRAKE086-8
CHF199.00

JP Hobby Mittelkappe für Rad 75/86/95mm
JP Hobby Mittelkappe für Rad 75/86/95mm
Art.-Nr. JPH-Caps075/86/95
CHF2.90

JP Hobby Elektrobremse mit 2x 60/16mm Rädern (4mm Achse)
JP Hobby Elektrobremse mit 2x 60/16mm Rädern (4mm Achse)
Art.-Nr. JPH-BRAKE060-4
CHF99.00

JP Hobby Magnetische Bremse 45mm Rad 3mm Achse
JP Hobby Magnetische Bremse 45mm Rad 3mm Achse
Art.-Nr. JPH-BRAKE45-3-P
CHF22.00
- Produkte suchen
- Mein Benutzerkonto
- Bestellungen verfolgen
- Lieblingsprodukte
- Warenkorb
- Geschenkgutscheine
Preise anzeigen in:CHF

